تعداد بازدید : ۴۲۵
|
کد خبر : ۱۲۲
بحران جدی بی آبی در بشاگرد؛
مردمان شهر سردشت و به خصوص روستاهای شهرستان بشاگرد با بحران کمبود آب روبه‌رو هستند و متاسفانه آب آلوده رودخانه ها و چاه های رو باز مهمان ناخوانده سفره اهالی مردم این منطقه است.
۱۲:۰۲ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

به گزارش ملل نیوز ، به نقل از بشاگرد نیوز؛ شهرستان بشاگرد واقع دارای آب و هوای گرم و خشک است که در شرق هرمزگان قرار دارد که در گذشته کشاورزی و باغداری و دامداری رونق فراوانی داشت  ولی سالهاست که کشاورزی به دلیل کمبود آب در حال فراموشی است.

مردم شهرستان بشاگرد که حدود 170 روستا را در برمی گیرد برخی از روستاها و شهرهایش لوله کشی آب دارند اما چشم هایشان باید هر روز به لوله های آب باشد تا شاید بتوان قطره قطره جرعه ای آب از آن جمع کرد آن هم نه آبی سالم و شیرین، بلکه آبی که به سختی می توان حتی با آن دست ها را شست.

حکایت بی آبی در بشاگرد آن هم با جمعیت 40 هزار نفری مربوط به پنج سال و 10 سال نیست، مردم این شهرستان سال هاست که دهانشان از بی آبی خشک شده است.

چشمه ها و رودخانه ها؛ جایی که آب برای مردم آن حکم کیمیا دارد

کودکان معصوم بشاگردی که شاید بیشتر از 10 سال هم ندارند اما با قمقه هایی که در دست دارند به سمت رودخانه ها یا چشمه هایی که معمولا آب های آن غیر بهداشتی است روانه می شوند تا بتوانند مقداری آب برای مصرف روزانه خود و خانواده تامین کنند.

ارائه خدمات و تامین زیرساخت‌های لازم با هدف افزایش رفاه و ایجاد رضایت‌مندی در بین مردم تنها راه جلوگیری جهت کوچ آنها از روستاها به شهرهاست اما وقتی مناطق روستایی همچون روستاهای بشاگرد این شهرستان از داشتن حداقل امکانات همچون آب محروم باشند چه انتظار برای جلوگیری از مهاجرت چنین مناطقی می‌توانیم داشته باشیم.

متاسفانه اکثریت روستاهای شهرستان بشاگرد حتی مرکز شهرستان با کمبود آب یا بی‌آبی مواجه هستند و تاکنون مسئولان نیز هیچ اقدام عملیاتی برای رفع مشکلات این روستانشینان و شهرنشینان انجام نداده‌اند.

در شهرستان بشاگرد، آب گل‌آلود موجود در رودخانه ها جزء لاینفک زندگی مردم شده و همه پذیرفته‌اند که اگر چه در همسایگی بزرگ‌ترین سد زندگی می‌کنند، اما به دلیل کمبود آب مجبور به استفاده از آب های سطحی هستند.
 
مردمان روستاهای بشاگرد آب آلوده استفاده می‌کنند
 
زارعی، یکی از اهالی روستای محمود آباد با بیان اینکه اداره آب و فاضلاب روستایی بشاگرد تانکر آب در اختیار ما قرار نمی‌دهد، اظهار کرد: اهالی این روستا مجبور بوده از رودخانه هایی که در نقاط دوردست روستا قرار دارند برای رفع نیاز خود آب بیاورند.

این روستانشین محمود آبادی با گله‌مندی از مسئولان شهرستانی و استانی، گفت: متاسفانه مسئولان آب و فاضلاب روستایی بشاگرد به فکر ما نیست و اگر این گونه پیش برود نصف مردم روستا به شهرها مهاجرت می‌کنند.

زارعی تصریح کرد: مردم روستا از آب رودخانه برای رفع نیاز استفاده می‌کنند اما این آب ها به دلیل سطحی بودن غیر بهداشتی است ولی بنا به اجبار، مجبور به استفاده از آن هستیم.

آب آشامیدنی روستای محمودآباد از رودخانه تامین می شود

کریمی، شورای روستای محمود آباد هم نیز با اشاره به کمبود آب در این روستا، اظهار کرد: آب آشامیدنی روستای محمود آباد از رودخانه تامین می شود که غیر بهداشتی و بیماری های زیادی را به وجود آورده اما اهالی این روستا به ناچار مجبور به استفاده از آن هستند.

کریمی ادامه داد: بیش از 3 سال است که تانکر برای آبرسانی به این روستا نیامده و مردم مجبور به استفاده از اندک آب غیر بهداشتی رودخانه هستند اگر آب این رودخانه هم تمام شود مردم این روستا باید آب خود را از مرکز شهرستان تامین کنند اما به دلیل جاده صعب العبور آن مردم قادر به رفت و آمد نیستند و با همین آب آلوده زندگی خود را می گذارنند.

سردشت با کم‌آبی شدید روبه‌رو است

میردادی، یکی از شهروندان بشاگرد با بیان اینکه در حال حاضر مرکز شهرستان با تانکر آبرسانی می شود، اظهار کرد: متاسفانه روزانه آب نداریم و در زمانی هم که روزانه چند ساعت آب داریم مجبوریم در این بازه زمانی پخت و پز، شستشو و نظافت را انجام بدهیم.

این شهروند بشاگردی تصریح کرد: از آنجا که تنها درآمد ما کشاورزی است و زن و مرد همه مشغول کشاورزی هستند طبیعتا موقع برگشتن به منزل نیاز به استحمام دارند اما دریغ از یک قطره آب، در اینجا مجبور هستیم از آب رودخانه برای حمام استفاده کنیم.

انتظار مردم روستاهای شهرستان بشاگرد از مسئولان استانی حضور در منطقه و اتخاذ تدبیر لازم برای رفع مشکلات روستانشینان است تا بلکه مشکل مردم محروم این منطقه شرق هرمزگان برطرف و از نعمت آب سالم بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: