تعداد بازدید : ۱۳۶
|
کد خبر : ۲۱۱
یک سیاستمدار کُرد عراقی سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را به این کشور اهانت آشکار به عراقی‌ها خواند و تأکید کرد که اراده ملی در خصوص اخراج نیروهای آمریکایی در عراق دیده می‌شود.
۱۸:۴۲ - ۱۱ دی ۱۳۹۷

به گزارش ملل نیوز به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، «محمد بازیانی» دبیرکل جنبش اصلاح و توسعه اقلیم کردستان عراق در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم تأکید کرد که سفر اخیر رئیس جمهوری آمریکا توهین به حاکمیت ملی عراق بود، اما متأسفانه اختلافات و جبهه‌بندی‌های سیاسی مانع از آن است که پاسخ محکم عراقی به چنین اهانت‌هایی داده شود. 

وی گفت: ترامپ عالم سیاست را با میدان مسابقات و زورآزمایی اشتباه گرفته است، سیاست رئیس جمهوری کنونی آمریکا داخل این کشور و از سوی سیاستمداران آن مورد انتقاد جدی است که ضربات جبران‌ناپذیری را به وجهه و موقعیت جهانی آمریکا وارد کرده است، از دید ما ترامپ دچار نوعی غرور سیاسی است که با چنین سیاستی، امکان اتمام دوره ریاست جمهوری نیز برای وی مشکل خواهد بود.

دبیرکل جنبش اصلاح و توسعه اقلیم کردستان عراق گفت: با اشغال عراق از سوی آمریکا، سران کاخ سفید از ساخت یک کشور رؤیایی برای عراقی‌ها سخن می‌گفتند اما گذر زمان ثابت کرد که آمریکایی‌ها عراق را ویران کردند، خلق گروه‌های تروریستی و حمایت از فعالیت آنها در عراق موجب شده است که عراقی‌ها آمریکا را یک کشور اشغالگر تصور کنند نه کشوری که بتواند آزادی و رفاه را برای آنها به‌ارمغان بیاورد.

بیشتر بخوانید

بازیانی تأکید کرد: در صورتی که جریان‌های سیاسی عراق اختلافات داخلی را کنار بگذارند و یک موضعگیری واحد عراقی در این کشور شکل بگیرد، اراده ملت خواستار اخراج نیروهای آمریکایی است و می‌توان به‌آسانی به این هدف جامه عمل پوشانید.

این سیاستمدار کرد در ادامه گفت: عراق با شماری از کشورهای منطقه به‌ویژه با همسایگان دارای روابط مناسبی است و می‌تواند از طریق چنین روابطی به تأمین نیازمندی‌های خود حتی در زمینه همکاری‌های امنیتی نیز بپردازد و نیاز به حضور آمریکایی‌ها و کشورهای غربی با هزاران کیلومتر فاصله از منطقه احساس نمی‌شود، کشورهایی که حضور آنها مسبب آشوب و فعالیت گروه‌های تروریستی در منطقه بوده است.

وی در خصوص موضعگیری حکومت اقلیم کردستان هم گفت: اقلیم کردستان تاکنون واکنش رسمی به سفر رئیس جمهوری آمریکا به عراق نداشته است و متأسفانه دولت مرکزی عراق هم به‌خلاف انتظارات مردمی، پاسخ مناسبی به این اهانت آشکار ترامپ نداشته است، اما سیاستمداران و شخصیت‌های کرد به بیان دیدگاه‌های خود در این خصوص پرداخته و این سفر را نقض حاکمیت عراق خوانده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
این خبر را به اشتراک بگذارید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: