تعداد بازدید : ۲۲۴
|
کد خبر : ۳۱۰
۱۴:۳۸ - ۲۷ مهر ۱۳۹۸

شهر سانتیاگو، پایتخت شیلی جمعه شب صحنه درگیری‌های شدید میان پلیس و تظاهرکنندگانی بود که به افزایش بهای بلیط مترو اعتراض داشتند.

در پی این درگیری‌ها و شدت خسارات بر جای مانده سباستین پینه‌‌را، رئیس جمهوری شیلی فرمان برقراری وضعیت اضطراری را در پایتخت صادر و ارتش را مسئول تامین امنیت در این شهر اعلام کرد.

اعتراض‌ها در این کشور پس از آن آغاز شد که دولت بهای بلیط‌های مترو را از ۸۰۰ به ۸۳۰ پزو (معادل ۱.۰۴ یورو) افزایش داد. این دومین افزایش بهای بلیط در سال جاری میلادی محسوب می‌شد، پیش از این در ماه ژانویه نیز بلیط‌های مترو ۲۰ پزو گرانتر شده بود.

 

در سانتیاگو که یکی از مدرن‌ترین شهرهای آمریکای جنوبی محسوب می‌شود، مردم بطور گسترده از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند.

درگیری‌ها که از روز پنج‌شنبه آغاز شده بود، جمعه شب شدت کم سابقه‌ای یافت و به گفتۀ شاهدان یکی از طولانی‌ترین نبردهای خیابانی را در پایتخت شیلی رقم زد.

پلیس در جریان این درگیری‌ها از گاز اشک‌آور همچنین تانکرهای آب‌پاش استفاده کرد و معترضان نیز خیابان‌ها را بسته و تمام شهر را سنگربندی کردند.

در این شب علاوه بر غارت شدن چند فروشگاه و حمله با کوکتل مولوتف به چند ایستگاه مترو، ساختمان شرکت برق ایتالیایی «انل» و یکی از شعبه‌های بانک شیلی (Banco de Chile) نیز در مرکز شهر در آتش سوختند.

این خبر را به اشتراک بگذارید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: