تعداد بازدید : ۶۷۸
|
کد خبر : ۴۵۳
اسکار عجیب‌ترین و البته روی مخ‌ترین «اظهارنظر بنزینی» تعلق می‌گیرد به دکتر حسن روحانی که شب گذشته با یک جمله همه ایرانیان را به شگفت آورد!
۱۸:۱۶ - ۰۷ آذر ۱۳۹۸

به گزارش ملل نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان ؛ صفحه اول خود را صحبتهای ریس جمهور آغاز نموده است که در این روزنامه ، عضو شورای سردبیری آن محمد رضایتی، صحبتهای شب گذشته آقای روحانی را با طنز جواب داده است . 

اسکار عجیب‌ترین و البته روی مخ‌ترین «اظهارنظر بنزینی» تعلق می‌گیرد به دکتر حسن روحانی که شب گذشته با یک جمله همه ایرانیان را به شگفت آورد! حسن روحانی رئیس‌جمهور درحالی‌که از آن شب‌جمعه بنزینی همچنان با مردم به‌صورت رودررو سخن نگفته و بیشتر ترجیح داده است در جمع هیات وزیران در این ‌باره سخن بگوید در جریان سفر استانی به آذربایجان‌شرقی گفت او نیز مانند همه مردم صبح جمعه فهمیده قیمت بنزین تغییر کرده است!‌

روحانی گفت شبی که سهمیه‌بندی بنزین اجرا شد من خودم هم اطلاع نداشتم و نمی‌دانستم که اجرای این طرح این هفته است یا هفته آینده؛ چراکه به شورای امنیت کشور گفته بودم که زمان آن را به من هم حتی نگویید! اما چرا این اظهارات محیرالعقول که نه، ‌بیشتر روی اعصاب مردم است و مرحمی نیست بر آنچه در این یکی دو هفته گذشته گذشت. یک‌بار ماجرا را از ساعت صفر 24 آبان مرور کنیم: ساعت 24 بامداد به‌یک‌باره محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه روی آنتن می‌آید و اعلام می‌کند از فردا دیگر بنزین 1000 تومانی در کار نیست و از فردا صبح بنزین سهمیه‌بندی‌شده و مازاد سهمیه با قیمت سه‌برابری عرضه می‌شود! خیلی از مردم آن لحظه از این طرح باخبر نمی‌شوند و روز جمعه متوجه می‌شوند که ساعاتی قبل چه اتفاقی افتاده! این خطای اول. 

از آنچه در لابه‌لای اخبار رسانه‌ها و نقل‌قول‌ها منتشر شده معلوم می‌شود قرار بوده ابتدا آنچه به‌عنوان یارانه بنزینی است، پیش از اعمال نرخ جدید به حساب مشمولان یارانه واریز شود و پس از این آرامش خاطر -که البته جنبه روانی‌اش مهم‌تر از جنبه مادی بود- بنزین با نرخ جدید عرضه شود. دولت این کار را انجام نمی‌دهد و صرفا به بیان خبر اکتفا می‌کند؛ خبری که در هیاهوی گران‌شدن بنزین اصلا شنیده نمی‌شود. این خطای دوم. 

مسئولان دولتی و مهم‌تر از همه شخص رئیس‌جمهور، اقناع افکارعمومی را برعهده دیگر ارگان‌ها می‌داند و به‌جای آنکه شخص رئیس‌جمهور، حتی در همان شب اعلام نرخ جدید، به‌صورت تفصیلی با مردم سخن بگوید و از دلایل و اهمیت طرح حرف بزند، نوبخت را پشت دوربین می‌فرستد تا او هم با ادبیات خاص عصاقورت‌داده خود از سهمیه‌بندی بنزین و نرخ‌های جدید بگوید! جالب اینکه تا همین امروز هم ظاهرا رئیس‌جمهور خود را مکلف به حرف زدن مستقیم با مردم نمی‌داند! این خطای سوم. 

در روزهای بعد درحالی‌که یکی‌یکی اشکالات اجرای طرح آشکار می‌شود، دولتی‌ها دیگران را متهم می‌کنند که شاید بار مسئولیت را از دوش خود بکاهند و دیگران را سهیم کند. این موضوع هرچند در نگاهی کلان درست بوده و مسئولان هر سه قوه در آن شریکند اما از آنجا که اجرا برعهده دولت است، نمی‌تواند مقصود اصلی دولتی‌ها را برآورده سازد. ‌این خطای چهارم.

بعد از افزایش نارضایتی‌ها و فشار افکارعمومی، دولت اعلام می‌کند به‌صورت مرحله‌ای یارانه بنزینی به حساب سرپرستان خانواده‌ها واریز می‌شود. علامت سوال بزرگی وجود دارد که این پول واریز نشده و برای همین سامانه‌ای راه‌اندازی می‌شود تا متقاضیان با رجوع به آن از کم و کیف اختصاص یافتن یا نیافتن این یارانه آگاه شوند. دولت در اجرای همین کار ساده -راه‌اندازی سایتی که بتواند جوابگوی این بار اطلاعاتی باشد- هم عاجز است و سامانه به محض رجوع 60 هزار کاربر «دان» می‌شود! این خطای پنجم. 

معاندان و ضدانقلاب از گپ‌های اطلاعاتی و امنیتی و بستر نارضایتی ایجادشده حداکثر سوءاستفاده را می‌کنند و فضای اعتراضی مردمی را به سمت آشوب و شورش سوق می‌دهند. از گوشه و کنار خبرهای ناگواری به گوش می‌رسد که تداعی‌گر شرایط بحرانی است. اموال عمومی و مردمی به سرقت و غارت می‌رود. بسیاری از بانک‌ها به آتش کشیده و فروشگاه‌ها تخریب می‌شوند و برخی مردم در آتش افروخته‌شده ضدانقلاب آسیب جانی و مالی می‌بینند و این در حالی است که دولت فاقد بدنه حامی ایدئولوژیک است -نه اینکه در شرایط فعلی بلکه از ابتدا هم دولت فاقد این بدنه بود و رای‌آوری روحانی دلایل دیگری داشت که در این مجال نمی‌گنجد- و همه این موارد دولت را در شرایط سختی قرار می‌دهد.

در این شرایط رهبر معظم انقلاب همه هزینه‌ها را به جان خریده و با ورود خود هزینه‌ها را برای دولت به‌صورت حداکثری کاهش می‌دهند. پس از آن راهپیمایی‌های مردمی در حمایت از امنیت در سراسر کشور برگزار می‌شود و شرایط برای سوءاستفاده بنزینی برای اشرار و ضدانقلاب سخت می‌شود. این حضور مردمی اصلا به‌معنای حمایت از دولت تفسیر نمی‌شود. پلاکارد «مسئولان ذوق نکنند، به عشق رهبری آمده‌ایم» در این راهپیمایی‌ها خودنمایی می‌کند و نشان می‌دهد مردم هنوز از اجرای شتابزده، نادرست و پراشکال طرح ناراضی‌اند.حالا با این همه خطا و هزینه، رئیس‌جمهور در اظهاراتی عجیب و با لحنی طنزآلود می‌گوید من هم خبر نداشتم! موضعی که اصلا خنده‌آور و خوشایند نیست و بیشتر روی اعصاب است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: