تعداد بازدید : ۸۶۲
|
کد خبر : ۴۵۵
بر خلاف گفته های مسئولین نظارت کنترل بازار بندر امام خمینی ضعیف است ! / فروشندگان بر این باورند که در روزهای آتی شاهد افزایش قیمت این اجناس خواهند بود چراکه اغلب اجناس بازار خرید گذشته بوده و در خریدهای جدید به‌دلیل افزایش کرایه حمل بار قیمت کالاها با افزایش مواجه شده است
۱۲:۴۸ - ۰۸ آذر ۱۳۹۸

به گزارش ملل نیوز ؛ بعد از افزایش قیمت بنزین در روزهای اخیر این باور در مردم ایجاد شد که سایر اقلام مورد نیاز روزمره و هم چنین کرایه‌های حمل و نقل شهری با افزایش قیمت مواجه خواهد شد و همین امر سبب ایجاد یک جو روانی در جامعه در خصوص افزایش قیمت کالا شده است.

بررسی تغییر قیمت کالاها و خدمات در آبان ماه سال جاری نشان می دهد که شاخص کل نسبت به مهر ماه ۱.۶ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته ۲۷ درصد افزایش یافته است. 

مطابق با آنچه که پیش از این مرکز آمار ایران از نحوه هزینه کرد خانوارهای ایرانی (در سال ۹۷) گزارش داده بود، از هزینه‌ کل سالانه‌ خانوار شهری بیشترین سهم با ۲۱ درصد مربوط به گوشت و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴۵ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.

آنچه که در خصوص قیمت میوه و سبزی در بازار بندر امام خمینی حائز اهمیت بوده این است که ثبات قیمت در این بازار در خصوص برخی از کالاها وجود نداشته و برخی از اقلام، مغازه به مغازه با یکدیگر تفاوت دارند و آن‌چنان‌که به نظر می‌رسد هم‌چنان جو روانی افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن بر روی کالاهای اساسی در بین مردم و فروشندگان وجود داشته و اغلب فروشندگان از افزایش کرایه حمل بار در داخل شهر ابراز نگرانی می‌کردند.

قیمت برنج ایرانی و حبوبات افزایش ندارد

قیمت انواع برنج ایرانی در طی چند روز اخیر افزایشی نداشته و هم اکنون به همان قیمت قبل از افزایش نرخ بنزین در بازار عرضه می‌شود.

بازار خشکبار و حبوبات نیز افزایش قیمت چندانی نداشته و برخی از اجناس با افزایش جزئی مواجه بوده گرچه فروشندگان خشکبار بر این باورند که در روزهای آتی شاهد افزایش قیمت این اجناس خواهند بود چراکه اغلب اجناس بازار خرید گذشته بوده و در خریدهای جدید به‌دلیل افزایش کرایه حمل بار قیمت کالاها با افزایش مواجه شده است

قیمت روغن، قند وشکر افزایش نداشته است

طبق بررسی‌های انجام یافته از بازار بندر امام خمینی قیمت چای، روغن، قند و شکر در طی روزهای اخیر افزایش آن‌چنانی نداشته است.

افزایش قیمت تخم مرغ و گوشت قرمز و ثبات در بازار مرغ

قیمت تخم مرغ پس از افزایش نرخ بنزین با افزایش مواجه شده و قیمت آن از ۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۰ هزار تومان رسیده در حالی‌که قیمت مرغ افزایشی نداشته و قیمت گوشت قرمز نیز در حالی‌که در ماه‌های اخیر به ثبات نسبی رسیده بود و افزایش قیمتی مشاهده نمی‌شد پس از افزایش قیمت بنزین با رشد قیمت مواجه شده است .

نرخ کرایه های تاکسی افزایش نیافته است ولی برخی تاکسی ها بدون مجوز مبلغ اضافه می گیرند

یکی دیگر از بخش‌هایی که مردم دغدغه و نگرانی زیاد از افزایش قیمت در این حوزه پس از افزایش نرخ بنزین داشتند نرخ کرایه‌های تاکسی درون شهری بود، بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ کرایه‌های تاکسی در شهر بندر امام خمینی افزایشی نداشته و البته این موضوع نیز مورد انتقاد رانندگان تاکسی قرار گرفته است و رانندگان تاکسی بر این باورند که با افزایش نرخ بنزین و تاثیر قیمت آن بر روی برخی از اقلام و نیازهای روزمره زندگی و در کنار آن تاثیر آن بروی قیمت قطعات خودرو نرخ کرایه‌های تاکسی باید افزایش یابد که این موضوع نیاز به بررسی‌های کارشناسی بیشتر دارد.

هر چند مصرف سوخت بالا برای تاکسی ها هزینه بر است اما آیا تاکسی ها با ماچ جبران هزینه سوخت دارند ؟ برخی تاکسی ها با گرفتن مبالغ بیشتر از مردم عملا نگرانی هایی را بوجود آورده است  .  

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که رفتار و عکس العمل‌های مردم درخصوص تصمیمات اقتصادی که در ارتباط با معیشت مردم بوده رابطه مستقیم داشته و شدت تورم و تاثیرات آن پس از اعمال تصمیمات اقتصادی تا به حدی وابسته به نوع رفتار و عکس‌العمل مردم به آن موضوع است، پس هیجانات و جو روانی حاکم بر بازار که تاثیر بسیار زیادی بر افزایش یا ثبات قیمت‌ها دارد از این موضوع تبعیت می‌کند.

اصلاح قیمت بنزین در زمانی اتفاق افتاد که مردم از وضعیت معیشت مناسبی برخوردار نبوده و با مشکلات اقتصادی پس از فشار تورم قبلی دست و پنجه نرم می‌کردند و از این رو جو روانی حاکم بر این موضوع و افزایش قیمت کالاها در پی افزایش نرخ بنزین شدیدتر شد.

از همین رو مسؤولان برای پیشگیری از افزایش قیمت کالاها و تعدیل جو روانی حاکم بر بازار باید اقدامات مناسبی انجام داده و برنامه‌ریزی دقیقی برای رفع دغدغه‌های فروشندگان و مغازه‌داران از افزایش نرخ حمل و نقل در اثر افزایش نرخ بنزین داشته باشند تا شاهد رشد قیمت ها در ماه های آتی نباشیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: